День пам’яті Героїв Крут

Сьогодні в Бібліотека-філія №3 Рівненської ЦБС на платформі Google Meet відбувся історичний ракурс «Під Крутами пішли в безсмертя» для учнів 9-А класу ЗОШ 3 м. Рівне.

29 січня 1918 року відбулася трагічна подія в українській історії – бій під Крутами. Крути – сумна, але славетна сторінка нашого літопису. Ця назва стала символом українського відродження. Саме сила національної ідеї покликала молодь і студентство столиці новонародженої Української Народної Республіки стати на захист рідної країни.

«Символ наших визвольних змагань»- ці слова Олени Теліги про героїку і трагедію Крут є, мабуть, найадекватнішим означенням національно-історичної ваги того, що сталося 29 січня 1918 року на не дуже знаній до того залізничній станції за 130 км від Києва. З сьогоднішнього заходу учні 9-А класу зрозуміли для себе, що подвиг і самопожертва захисників Крут – дороговказ всім наступним поколінням. В пам’ять про них боролися воїни ОУН УПА, політичні дисиденти радянських часів, і в наші дні допомагають відстоювати кордони України. Присутні усвідомили, що знати своє історичне коріння – святий обов’язок кожного свідомого українця.

Бібліотекарі вдячні Волчецькій Світлані Василівні, Стасюк Світлані Арсентіївні, Галич Наталії Володимирівні за допомогу в організації та проведенні заходу.

Бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.

На похороні загиблих під Крутами, голова Центральної Ради Михайло Грушевський у промові закликав: «Стримайте ж Ваші сльози, які котяться! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам’ять на віки вічні!». А поет Павло Тичина присвятив їм вірш «Пам’яті тридцяти».

«На Аскольдовій могилі поховали їх –

Тридцять мучнів українців, славних, молодих…

На Аскольдовій могилі український цвіт!..»

Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь. Їх порівнюють із захисниками Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні та називають першими « кіборгами».

Тільки в єдності всіх своїх земель Україна здатна зберегти державність. Сьогодні зберегти соборність — повернути Крим та перемогти на Донбасі – означає зберегти незалежність України!