Історія школи

 

Історія Рівненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3
Рівненської міської ради
school
У нас у кожного в житті найкраща школа є!
І в Рівному її знайти так просто.
Стоїть серед каштанів, лип.
Це наша рідна третя школа!
Всі з радістю до неї йдуть,
У храм життя, науки і освіти,
Де кращі вчителі, як ті садівники,
Ростять дітей, немов плекають квіти.
В шкільній родині творимо життя,
Всі разом – діти, вчителі з батьками!
Бо школа – другий дім,
І всім комфортно в нім!
Де рівні всі – дорослі й діти.
Школа – це не тільки стіни. Насамперед, це – дух, пам’ять, традиції, наступність поколінь. Це педагоги: і ті, хто щодня переступають поріг, сіючи зерна доброго, розумного, вічного, і ті, кого вже немає сьогодні, але завжди живуть вони у пам’яті учнів, колег, і вчителі – пенсіонери, для яких найвища нагорода в житті – успіхи колишніх вихованців, їхні щирі слова подяки на традиційному вечорі зустрічі шкільних друзів, де впізнають вони один одного, незважаючи на сивину, за блиском завжди молодих очей.
Рівненська державна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3- найстаріший навчальний заклад нашого міста. Вона має не тільки багате минуле, творче сучасне, а й широкі перспективи розвитку у майбутнє. Впевненість у завтрашньому дні ґрунтується на високому професіоналізмі вчительського колективу, на багаторічних традиціях, сучасних методиках виховання, тісній співпраці з випускниками, батьками.
Школа була збудована міською управою на початку ХХ ст. (1907 р.) в передмісті “Америка” (сучасний район пивзаводу).
В липні 1912 року Рівненська міська Дума надала цей будинок для чотирьохкласного міського училища.
В 1914 році в цьому приміщенні перебувало двокласне вище початкове училище, а з 1917 року діяла Перша вища початкова школа, навчання в якій, вперше в Рівному, велося українською мовою. Це нововведення було пов’язане зі спробами Центральної Ради утвердити статус української мови як державної.
old
На підставі статті 51 Ухвали Центральної Ради від 25 листопада 1917 року “Про вищі початкові школи” випускники таких шкіл прирівнювались в правах до тих, хто закінчив перші чотири гімназійні класи. Можна вважати, що в таких школах учні здобували неповну середню освіту.
Рівненська початкова школа діяла і в часи Української держави, проголошеної гетьманом Павлом Скоропадським (1918 р.), і в період Директорії (1919 р.).Не закрила її і польська влада. В березні 1921 року, підписуючи умови Ризького мирного договору, польська держава обіцяла враховувати інтереси різних національностей. Українську школу в Рівному вона взяла на своє утримання. Офіційна назва її на початку 20-х років (листопад 1922-1926 рр.) була такою: публічна 7-класова школа №1 м. Рівне.

Діяльність школи в 20-ті роки пов’язана з іменем Якова Федоровича Бичківського. Уродженець Рівненщини, син священника, випускник Варшавського університету, розпочав свою педагогічну діяльність в нашому місті ще в 1918 р. вчителем української мови та літератури в Рівненській жіночій гімназії. Проте незабаром міська польська влада її закрила, відкривши в її стінах свою державну (панствову) гімназію. А Бичківському було запропоновано стати директором загальноосвітньої (повшехної) школи.

Життєвий шлях Якова Бичківського обірвався дуже трагічно. Він був заарештований взимку 1940 р. і розстріляний разом з іншими директорами навчальних закладів міста в Дубенській в’язниці при відступі радянських військ у червні 1941р.

У 1923 р. вулицю Олександрівську, на якій знаходилась сучасна ЗОШ №3, була перейменована на честь відомого польського письменника Генріха Сенкевича. Багато випускників української школи, що вчилися тут, з часом продовжили навчання в Рівненській українській приватній гімназії. Місцева польська влада не була зацікавлена витрачати кошти на українські школи, і на початку 30-х років колишня “семикласівка” влилася в систему польських загальноосвітніх шкіл і волею влади була перетворена на повшехну (загальноосвітню) ім. Г.Сенкевича, де викладання велося вже польською мовою. Школа була двоповерховою. У ній навчалися хлопчики і дівчатка.В 30-ті роки директором школи була Антоніна Гермашевська. Разом з нею працювали такі вчителі: історії — п.Динаховська, географії — п. Крюповна, класний керівник — п. Ковальчук. Закон Божий для православних вів протоієрей Михайло Носаль, для католиків — ксьондз Анатолій Хоміцький.

old
З початком Другої світової війни особливим розпорядженням органів влади приміщення школи використовувалося для навчання дітей командуючого складу Червоної Армії, а після війни – тимчасово для занять учнів 7-річної школи №6. У 1954 році, коли відбулося об’єднання жіночих та чоловічих класів, в ЗОШ №3 були переведені дівчата із школи №4.
Після визволення м.Рівного від німецько-фашистських загарбників у 1944 році школа знову відкрила свої двері для учнів.
old
Чудові вчителі, які приїхали до нашого зруйнованого війною міста з усього Радянського Союзу, не тільки обігрівали теплом своїх сердець «дітей війни», але й давали їм знання, без яких дорога у широкий світ життя була б неможлива. Саме ці вчителі заклали основи сучасного колективу. Серед них директор школи – В.І. Нікулін, вчителі: хімії – Петрова В.М., російської мови та літератури – О.В.Сичова – Дубініна, математики – В.П.Вінніченко, фізики – В.Ф.Табеньков, української мови та літератури – О.О.Сахно. Це вони стали наставниками для випускника школи 1952 р., Двічі Героя Радянського Союзу льотчика-космонавта О.Г. Макарова.
Перший випуск десятикласників відбувся в 1947 році.
З того часу і до сьогодні наша школа вивела на широку життєву дорогу понад 7000 випускників.Провівши дослідницьку роботу, учні встановили, що за останні 65 років 164 учні школи нагороджені золотими та срібними медалями, а 219 — отримали похвальні листи за високі досягнення у навчанні.Велике значення для успішного функціонування закладу має особистість його директора. За 105-річне існування ЗОШ №3 їх було 14.

  Нажаль, ми не змогли зібрати повної інформації про всіх директорів школи, лише знаємо прізвища деяких з них, а саме:

 • Яків Федорович Бичківський (20-ті роки);
 • Антоніна Гермашевська (30-ті роки);
 • Гродицький Микола Якович (лютий – квітень 1944р.);
 • Данциг Мартин Янович (квітень – серпень 1944р.);
 • Чуйков Дмитро П. (серпень 1944р.);
 • Брижань Іван Дмитрович (серпень 1945р. – січень1946р.);
 • Боровик Йосип С. (січень — серпень1946р.);
 • Нікулін Веніамін Йосипович (серпень 1946-1951р.);
 • Михайленко Афанасій Іванович (1951-1957рр.);
 • Сафонов Геннадій Пилипович (1957-1974рр.);
 • Пермяков Віталій Семенович (1974-1991рр.
 • Мацелюх Анатолій Васильович (1991-1996р.)
 • Панасюк Марія Михайлівна (1996-2005рр.);
 • Тимощук Ольга Захарівна (2005 р. – ).
Фотоальбом директорів Рівненської ЗОШ №3

foto

Бичківський Я. Ф

 

foto

Боровик Й.С.

foto


Михайленко А.І.

foto


Пермяков В.С.

foto


Сафонов Г. П.

foto


Мацелюх А.В.

foto


Панасюк М.М.

foto


Тимощук О.З.

Найважче було тим директорам, які керували школою в післявоєнний період, коли не вистачало найнеобхіднішого — зошитів, підручників, але заслуга їх полягає в тому, що вони згуртували навколо себе колектив професіоналів-однодумців і подарували учням не тільки знання, а й оточили їх любов’ю і турботою.

Особливо треба відмітити досягнення учнів та вчителів третьої “гвардійської” за той період, коли директором школи був призначений Віталій Семенович Пермяков (1974-1991рр.).

Новації, які запропонував директор-новатор (п’ятиденки, скорочені уроки, вибір екзаменаційних дисциплін за бажанням учня), стали кроком до творчого оновлення навчально-виховних процесів не тільки в місті, а й у державі.

“Моя сміливість частенько йде в розріз циркулярам міськвно, що, безперечно, гальмує масовий процес оновлення школи, хоча уваги на нього було так багато витрачено на з’їзді освітян”,- говорив В.С.Пермяков.

В переконаннях директора простежується не лише прагматичне бачення майбутнього школи, але й усвідомлення простої істини: суспільство починається зі школи.

Багато видатних педагогів з того часу створювали велич третьої школи.

Шишковська Ніна Федорівна та Бурлакова Ніна Семенівна стали делегатами Всесоюзного з’їзду вчителів. А Бурлаковій Н.С. було вручено медаль “За трудовую доблесть”.

Занесено до книги пошани міськвно:

 • Сахно О.О.
 • Бранденбург Н.О.

Нагороджені медаллю “ За трудовое отличие”:

 • Савченко Дарія Олексіївна — вчитель української мови та літератури
 • Грифко Леонід Моісейович — вчитель фізики.

Нагороджені медаллю “За доблестный труд”:

 • Русая Ольга Костянтинівна — вчитель німецької мови, ЗДНВР школи;
 • Шишковська Ніна Федорівна — вчитель початкових класів;
 • Орєшкова Олександра Миколаївна — вчитель початкових класів;
 • Бурлакова Ніна Семенівна — вчитель історії;
 • Боброва Людмила Олександрівна — вчитель російської мови, ЗДВР школи.

У радянські часи школа жила активним життям: працював клуб інтернаціональної дружби, ляльковий театр, потужні піонерська та комсомольські організації. В 1976 р. піонерській дружині ім. Олега Кошового по підсумках соціалістичних змагань на честь ХХV з’їзду КПРС було присвоєно звання правофлангової, а комсомольська організація стала однією з кращих в місті. Для дозвілля учнів були створені гуртки ракетного моделювання, театральної майстерності, спортивні секції з вільної боротьби, легкої атлетики, фехтування тощо.

Протягом 1991-1996 рр., в період становлення школи в умовах незалежної України, директором був Мацелюх Анатолій Васильович.

В 1996-2005 рр. ЗОШ №3 очолювала Панасюк Марія Михайлівна. Вона вважала основним завданням своєї роботи подальшу розбудову школи.

З 2005 р. директором є Тимощук Ольга Захарівна, яка разом з педагогічним колективом продовжує кращі традиції школи. Відтоді школа зазнала якісних та структурних змін. Постійно йде впровадження інноваційних технологій навчання і виховання школярів.

У 2012 році наша школа відзначила свій 105-літній ювілей.

Учнівський контингент cучасної школи становить 423 учні. Середня наповненість класів становить 23 учні. Перші класи навчаються у першу зміну. Персонал складається з 43 вчителів та 11 чоловік обслуговуючого персоналу. Профільне навчання в старших класах здійснюється за гуманітарним напрямком. Керівництво здійснює адміністрація школи.

Матеріальна база для проведення навчально-виховного процесу досить потужна. 24 класні кімнати та навчальні кабінети, що мають естетичний вигляд та зі смаком оформлені, розміщені на двох поверхах.

До послуг вчителів та учнів 1 комплект-клас, в якому 10 робочих місць цілодобово підключені до мережі Іnternet.

Уроки трудового навчання проходять у обладнаних столярній, слюсарній майстернях та обслуговуючої праці.

Уроки фізичного виховання, спортивні секції проводяться у спортивній залі та на добре обладнаному спортивному майданчику, що містить різноманітні спортивні споруди та три поля для ігрових видів спорту: баскетболу, волейболу, футболу.

Учні отримують смачні гарячі обіди у шкільній їдальні.

Цікаво та змістовно відбуваються шкільні виховні заходи у великій актовій залі; організовуються вечори відпочинку та дискотеки для старшокласників з використанням сучасного звукопідсилювача та світлового обладнання.

Традиційними вже стали такі позашкільні та позакласні заходи: “Нумо, хлопці!”, вечір до Дня закоханих, конкурси художньої самодіяльності, конкурс строю та пісні “Червона калина”, КВК, тематичні вечори, свято “Крок до зірок”, вечір пам’яті “Афганістан болить у моїй душі”.

Школярі активні у суспільно-корисній праці: слідкують за чистотою класів, подвір’я. В школі працює учнівське самоврядування.

Кожного року учні школи стають переможцями, призерами міських та обласних змагань, предметних олімпіад, конкурсів, МАН.

Учні нашої школи традиційно є переможцями міського та обласного конкурсу української естрадної пісні “Веселий вулик”. В школі працюють справжній театр танцю “Арабеск”, спортивні секції, дозвіллевий клуб.

Значна робота педколективу по охопленню дітей навчанням, залученню їх до позакласної роботи, організація дозвілля школярів сприяє тому, що на обліку у кримінальній міліції у справах неповнолітніх учні школи відсутні.

Гордістю ЗОШ №3 є її випускники, які працюють в різних сферах суспільного життя і сприяють розвитку України та зміцненню її міжнародного авторитету. Серед них необхідно відмітити двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-космонавта СРСР О. Г. Макарова, воїна-інтернаціоналіста Віктора Красильнікова, який посмертно був нагороджений орденом бойового Червоного прапора.

Відомими випускниками школи є :

 • Щербак Ігор Григорович — професор Санкт-Петербурзького медичного університету ім. академіка Павлова, завідуючий кафедрою біологічної хімії.
 • Кльонов Олексій — начальник рівненського обласного військового госпіталю.
 • Гончаров Сергій — професор українського державного університету водного господарства та природокористування.
 • Пшеюк Володимир — начальник управління житлово-комунального господарства Рівненської ОДА.
 • Ліпський Віталій — заступник начальника управління сім’ї, молоді та спорту Рівненської ОДА.

Також наші випускники досягли великих успіхів у спорті. Зокрема,

 • Суха Ольга — відома спортсменка, чемпіонка Європи по дзюдо.
 • Пожеванов Валерій — чемпіон зі стрільби по рухомих мішенях з 1973-1978 рр.

Дружній вчительський та учнівський колектив прагне допомогти кожному учневі знайти свій шлях у житті, стати особистістю, активним громадянином своєї держави.

Колектив школи співпрацює з Міжнародною Лігою прав дітей та молоді, Центром правничих студій, Українською правничою фундацією, Радою міжнародних наукових дослідів та обмінів.

Ідеї громадянськості та демократії є основними наскрізними в житті школи, бо вчителі розуміють, що розбудовувати справді незалежну, суверенну, демократичну, правову, соціальну державу будемо ми!

В школі створений міський центр з громадянської освіти “Лідер”, члени якого співпрацюють з навчальними закладами багатьох країн Європи та США. Тренінги, зустрічі педагогів з провідними спеціалістами Міністерства освіти України, послами США та Англії, візит-відповідь партнерів США з учнями та вчителями нашої школи.

На досягнутому ми не зупиняємось, а впевнено крокуємо вперед!