
✅ ПОРАДИ ДОРОСЛИМ «Допомога дитині, яка переживає втрату»
📍ДІТЯМ НЕОБХІДНО ПРОЙТИ ВСІ СТАДІЇ ГОРЮВАННЯ РАЗОМ З ДОРОСЛИМИ.
😥 У перші тижні можуть проявлятися негативні реакції дитини. Спостерігайте за змінами у поведінці, проявляйте терпіння, не дійте всупереч дитині.
🙆♀ Подбайте, аби дитина перебувала в теплі та безпеці, якомога далі від шуму та значного скупчення людей.
🧍♀Дотримуйтеся звичного режиму життєдіяльності дитини.
👩👧 Оточуйте дитину любов’ю, увагою і фізичною турботою. Просто будьте поруч. Частіше обіймайте та пригортайте дитину до себе. Дотик має для дитини величезне значення. Це дозволяє їй відчути, що ви піклуєтеся про неї й готові допомогти. Саме зараз вона потребує любові, розуміння і підтримки.
😢 Надайте можливість дитині виражати свої емоції відкрито. Поплачте та посумуйте разом. Заборона сліз для дитини – протиприродно і навіть небезпечно. Говоріть з нею про свої власні почуття.
😡 Для зменшення агресії маленькій дитині дайте різні коробки, ящики, папір, що дозволяється м’яти, ламати і бити. Підлітку – доручіть фізичну роботу, що вимагає значних зусиль.
👩🦳 Поговоріть з дитиною, якщо вона цього хоче. Виберіть слушний час. Під час розмови будьте уважними, говоріть спокійним і лагідним голосом, слухайте дитину.
🧏♀ Будьте готові до питань і завжди будьте чесними у відповідях. Дітей часто цікавлять питання народження і смерті. Дуже важливо знати культурний рівень сім’ї дитини, її релігійні установки.
💁♀ Відповідайте на запитання дитини про події, що відбулися, простими словами, без подробиць, що можуть її налякати.
👩👩👧👦 Намагайтеся не розлучати дитину з тими, хто піклується про неї – із братами, сестрами, близькими.
👨👩👧👦 Не повчайте і не жалійте, а співчувайте. Співчувати – значить розділяти, розуміти і приймати почуття іншого. Дитині важливо знати, що вона потрібна, що її люблять, що про неї піклуються.
🤷♀ Якщо дитина почуває себе винною в смерті близької людини, поясніть і переконайте її в тому, що це не так.
💁♂ Не слід вимовляти фраз типу: «Скоро тобі буде краще». Ефективніше буде сказати: «Я бачу, що тобі.. (сумно, важко, страшно…). Я знаю, що вона/він любила/любив тебе і ти ніколи не забудеш її/його». Визнайте право дитини на переживання.
🙍♀ Не перекладайте на дитину обов’язки дорослих. «Ти тепер чоловік, не засмучуй маму своїми сльозами» – це інколи говорять навіть 8-річній дитині.
👩🏫 Налагодьте співпрацю в інтересах дитини: батьки з вчителями, вчителі з батьками.
👩👧 Приділяйте їй якомога більше часу та уваги. Постійно нагадуйте, що вона в безпеці.
🛌 Не шкодуйте часу, коли укладаєте спати дитину. Розмовляйте з нею, заспокоюйте. Якщо потрібно, залишіть увімкненим нічник. Дозволяйте дитині бути поруч із вами, якщо їй страшно .
🔅 Встановіть зв’язок між минулим і майбутнім дитини. Поясніть дитині, що життя продовжується. Покажіть перспективи майбутнього.
🎨🧸Спостерігайте за дитиною, коли вона грається. Створюйте умови для ігор та відпочинку дитини. Сприяйте іграм, що знімають напругу. Дитина, яка перенесла травму, повинна мати можливість грати з піском і водою. Корисними також будуть ліпка з пластиліну і малювання фарбами. Ці ігри і заняття мають сильний психотерапевтичний ефект.
👶 Будьте терплячими, якщо дитина повертається до поведінки, яка властива дітям молодшого віку.
🔺 Звертайтеся до психолога якщо у дитини більше 6 тижнів після психологічної травми спостерігаються такі симптоми:
- тривала некерована поведінка;
- гостра чутливість до розлучення;
- повна відсутність будь-яких відчуттів;
- порушення сну (труднощі із засинанням, раннє пробудження, нічні кошмари, пов’язані з травмою, страх спати на самоті або в темряві);
- відсутність апетиту;
- зорові або слухові галюцінації (бачить образ померлого, чує, як він її кличе);
- депресія.
💙💛 РАЗОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМО!💙💛
Психолог ЗОШ №3 Тищук Надія Олексіївна.