❗️Поради батькам дітей з ООП щодо поведінки під час війни .

⚡Намагайтеся бути максимально спокійним у присутності дитини.
⚡Проговорюйте кожен крок та ваші плани та дії. Якщо ви прямуєте в бомбосховище, або евакуюєтеся з міста, поясніть дитині, що вдома небезпечно і що вам необхідно взяти найнеобхідніше.
⚡Особливо важливо пояснити дітям, як зараз важливо, щоб вони робили все, що просять батьки, без суперечок.
⚡Намагайтесь відволікати дитину доступними іграми, жартами, розмальовками тощо. Якщо ви знаходитесь у бомбосховищі, без доступу до олівців/ручок/ігор/розмальовок і т.п., можна рахувати людей навколо, шукати кольори (наприклад на одязі людей), обводити пальчиком свою руку, вчити вірш, розповідати казку, співати.
⚡Практикуйте разом з дітьми дихання, яке застосовують у стресових ситуаціях і за панічних атак: вдих-затримка дихання-видих-затримка дихання.
⚡Обіймайте дитину, тримайте за руку. Це заспокоює навіть дорослих.
Залишаємось на зв’язку, перемога буде за нами.
Слава Україні!Героям Слава!

рекомендації #психологічнапідтримка #дітизООП

Як діяти у бомбосховищах перебуваючи з дітьми з аутизмом !

Але ці поради стануть в нагоді і нормотиповим дітям, якщо вони занадто гостро реагують на звуки сирен, вибухів або просто відчувають сильний страх.

❗Створити відносно комфортний простір для дитини. Відгородити окреме місце картоном, подушкою, одягом, створивши халабуду, де дитина буде мати змогу бути трішки насамоті.
Можна зробити кокон з великої подушки чи одягу.

❗Якщо є потреба, то пояснити оточенню особливості дитини. І що Вам може бути необхідна допомога.

Якщо в дитини наявні гіпер/гіпочутливості сенсорних сфер, то найактуальніше підтримувати їх❗

Впливати на слухову сферу⤵️
👂 Навушники, беруші, шапка, пов’язка на голову, все що може зменшити кількість звуку.
👂Улюблена музика, якщо є зв’язок.
👂 Співати пісні, які любить дитина.
👂Розповідати ті пісні, казки, вірші, які дитина ехолалить. Підтримувати ехолалії.
👂Старатися говорити спокійно, тихо, з рівним темпом мовлення.

🙌 Впливати на тактильну сферу⤵️
🙌 Масажі, міцні обнімання, стискання всієї дитини або частин, якої потребує найбільше,
🙌 Тактильні ігри,
🙌 Малювання букв чи цифр на тілі, якщо це є спецінтересом дитини і відгадування їх.
🙌 Прижимання подушками чи ковдрою. Якщо нічого немає, то можна, щоб дитину ззаду і спереду обійняли 2 людини і стиснули.
🙌 Ігри з пластиліном, піском.
🙌 Ігри з маленькими іграшками, предметами чи просто камінцями.
🙌 Ігри з лизунами.
🙌 Можна насипати наявну крупу, макарони, камінці у шкарпетки та гратися сенсорною іграшкою.

Вестибулярна сфера⤵️
🤸 Покачування та заколихування, які потребує дитина.
🤸 Посадити на коліна та покачувати, з-за потреби співати улюблені пісні, підтримувати ехолалії.
🤸 Якщо дитина старша, можна запропонувати перевалюватися з ноги на ногу вправо/вліво і покачувати себе так.
🤸Крутитися навколо своєї осі.
🤸 Крутити та почувати головою.

🦵💪Пропріоцеативна сфера.
💪🦵Рухатися, присідати, стрибати, якщо є необхідність.
🦵💪Стоячи на ногах трусити тілом, можна окремо трусти ногами та руками.
🦵💪Збивати предмети, бутилку наче грати у боулінг.
💪🦵Якщо дитина рухається, ходить зі сторони в сторону не перешкоджати.
🦵💪 Показувати рухи, щоб дитина повторила їх, якщо їй цікаво.
🦵💪 Кидати маленькі камінці чи предмети в наявну посудину.

👁Зорова сфера⤵️
👁Дивитися на таймер, як ідуть цифри.
👁Пазли, книги, картки домена, якщо є.
👁Якщо дитина махає руками або предметами перед очима не забороняти.
👁 Якщо дитину втомлює велика кількість людей, то повернути до стіни або відгородити, зробивши халабуду за допомогою одягу, простині, полотенця чи інших речей.

👃Нюхова сфера
👃Якщо наявна чутливість, то взяти ефірні олії, щоб дитина не відчувала неприємні запахи.
👃Якщо дитина нюхає підмишки і ховається під руку для самозаспокоєння не перешкоджати цьому.

👅Смакова сфера.
👅 Старатися кормити хоча би по наближеному до режиму графіку.
👅 Стабільно давати пити.
👅 Давати тверді продукти, щоб дитина жувала, якщо її це заспокоює.
👅 Дати дозволений предмет, тканину, щоб дитина могла смоктати, лизати чи гризти.

❗Якщо є потреба у поясненні ситуації для дитини, то можна намалювати на листку чітко поетапно та зрозуміло, що відбувається.

❗Попереджати максимально доступно лише те, що потрібно робити.

❗Старатися батькам зберігати спокій та також робити для себе розвантажувальні вправи, медитації.

рекомендації #психологічнапідтримка #дитиназООП

Психолог ЗОШ № 3 Тищук Надія Олексіївна