21 лютого Міжнародний день рідної мови

Міжнародний День рідної мови (International Mother Language Day) – подія, яку відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Міжнародний день рідної мови був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року. Запроваджено його було з метою сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.

Дата для Дня рідної мови була вибрана на згадку про трагічних події, що сталися в Бангладеш 21 лютого 1952 року. Тоді від куль поліцейських загинули студенти, котрі вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгалі, вимагаючи визнати її однією з державних мов країни. Відтоді ця дата у Бангладеш стала днем полеглих за рідну мову, а весь світ відзначає День рідної мови.

Рішенням про впровадження Дня рідної мови ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи, адже близько половини із 6000 розмовних мов світу нині загрожує зникнення. Також організація певна, що це є важливим кроком до визнання необхідності захистити різноманіття культур і зберігати повагу до мови як показника культури.

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної родини. Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української мови є білоруська. Ці дві мови мають 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%).

В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один із яких – кличний.

Українська мова багата на синоніми та зменшувальні форми. Найбільша кількість слів в ній розпочинається на літеру «П», а найменш уживаною є буква «Ф».

Понад те, українська мова – одна із найбільш вокальних та милозвучних у світі, вона є однією із найдавніших на нашому континенті й має чимало говірок

.💙💛Сьогодні, у міжнародний день рідної мови, ми ще раз переконуємося у неперевершеності нашої рідної української мови. Учні 6-а класу Рівненської ЗОШ № 3 з класним керівником Новосяд Н.В. та бібліотекарем Самборською М.С. випробували себе у мовознавчому турнірі «Єдиний скарб у тебе – рідна мова», який підготувала бібліотека-філія №3 Рівненської ЦБС.
Діти ознайомилися з мовними цікавинками, пройшли «Мовний лабіринт», відгадали загадки-жарти. Ми могутні й міцні в своїй мові. Наше слово – наша сила! Цінуймо й бережімо рідну мову!📚🇺🇦💕

Учні 4А Мороз Олександра, Тудзьо Марія, Дахнова Аліна, Ковбаснюк Яна, Хринюк Олена та учениця 5Б класу Альошко Анна прочитали до Дня рідної мови вірші «Могутня сила» Лупій Олесь, Сидір Воробкевич «Мова рiдна, слово рiдне! »,Валентини Бондаренко «Українською говори».